Főoldal > Hírek
Több mint húszezer Minority SafePack aláírást adtak le ma Litvániában
2018.04.30. | Minority SafePack

A litvániai lengyel közösség által, a Minority SafePack európai kisebbségvédelmi kezdeményezés támogatására gyűjtött 20 284 aláírást adtak át hétfőn, április 30-án az illetékes hatóságoknak Vilniusban. A FUEN elnöke, Vincze Loránt a leadást követően a litván Szejmben (parlament) tartott sajtótájékoztatót a litvániai lengyel választási szövetség (LLRA) elnökével, Valdemar Tomaševski EP-képviselővel, illetve Zbignev Jedinskij parlamenti képviselővel.

Kincsesládánk, Erdély címmel indít riportsorozatot az RMDSZ, az ETV, a Maszol és az Erdély FM
2018.04.27. | Kultúra

A kulturális örökség európai évének égisze alatt az RMDSZ Kulturális Főosztály az Erdélyi Magyar Televízió, a Maszol hírportál és az Erdély FM partnerségével elindítja a Kincsesládánk, Erdély című kulturális projektet, amelynek célja tévé-, rádió- és online riportsorozat segítségével kiemelni kulturális örökségünket a múzeumokból és mindennapjaink részévé tenni azt.

Johannis: a magyar ifjúsági szervezeteknek fontos szerepük lesz
2018.04.27. | MIÉRT

A fiatalok szerepéről, a politikai elit változásáról kérdezte Klaus Johannis államfőt Oltean Csongor, a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) elnöke. Johannis a magyar ifjúsági szervezetek szerepét emelte ki válaszában.

Az erdélyi magyar kisebbség helyzetéről tájékozódott David McAllister EP-képviselő Kolozsváron
2018.04.26. | Kisebbségvédelem

Annak ellenére, hogy a különböző őshonos nemzeti kisebbségek helyzete rendkívül változatos az EU-n belül, szükség van egy európai keretszabályozásra ebben a kérdésben. Az Európai Néppárt (EPP) a kisebbségek védelmének témáját továbbra is napirenden tartja az Európai Unióban” – mondta David McAllister német európai parlamenti képviselő csütörtökön, Kolozsváron.

Korodi Attila Strasbourgban: a menekültáradat megfékezésére tett EU-s intézkedések csak abban az esetben lehetnek hatékonyak, amennyiben Líbiát stabilitás jellemzi
2018.04.26. | Európa Tanács

Csép Andrea: hatékonyabb szociális védelmi rendszerre van szükségünk
2018.04.25. | Képviselőház

Politikai nyilatkozatban hívta fel a figyelmet az állami gondozásban élő gyerekek és fiatalok helyzetére Csép Éva Andrea, az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselője április 25-én Bukarestben. A képviselő elmondta, hogy Romániában a szociális védelmi rendszer jelenleg képtelen ellátni mindazokat a feladatokat, amelyekre szüksége lenne ezen gyerekeknek és fiataloknak ahhoz, hogy megfelelően teljesítsenek a tanintézményekben, szellemi és fizikai fejlődésüket kevésbé befolyásolja állapotuk, valamint egy független életre készítse fel őket.

Nem támogatja az RMDSZ az állatgyógyászati termékek ellenőrizhetetlen kereskedelmére vonatkozó módosításokat
2018.04.25. | Képviselőház

Az RMDSZ nem tudja támogatni ebben a formában az állatorvosi munkakör és az ezzel járó feladatok szabályozására vonatkozó – a kormány által előterjesztett – jogszabály-módosítást. Szükség van a hatályos törvényes keret újragondolására, azonban ezt az Európai Bizottság által megfogalmazott ajánlások mentén kell megejtenie a parlamentnek. Jelenleg a tervezetben olyan előírások szerepelnek, amelyek teljesen mellőznék az állatorvos jelenlétét az állatgyógyszertárakból, de engedélyeznék a különböző oltások, biológiai termékek megvásárlását is, amelyek jelenleg csak állatorvosi felügyelet és adminisztrálás mellett használhatók. A tervezet lehetővé tenné a különböző oltásokhoz vagy bármely más biológiai termékhez a nem szakmában dolgozó személyek hozzáférését, illetve nem szabályozná a gyógyszerészeti termékek árusítását, így ez bárki számára megengedett lenne. Számunkra elfogadhatatlan, hogy megszavazzunk egy olyan tervezetet, amely lehetővé tenné az állatgyógyászati termékek ellenőrizhetetlen árusítását, és ez által az állampolgárok számára veszélyesnek minősíthető kereskedelmet” – mutatott rá Magyar Lóránd, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője, a mezőgazdasági bizottság tagja azt követően, hogy parlamenti eljárásban újra napirendre került az állatorvosi munkakört és az ezzel járó feladatokat szabályzó sürgősségi kormányrendelet megvitatása, miután az államelnök visszaküldte felülvizsgálatra a parlamentnek.

Állami támogatásban részesülhetnek a bölcsődék – egyhangúlag szavazta meg a képviselőház az RMDSZ törvénytervezetét
2018.04.25. | Képviselőház

Normatív finanszírozásban részesülhetnek a Romániában működő állami és magánbölcsődék, amennyiben az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezetet a szenátus is döntéshozó fórumként megszavazza. A parlament alsóháza egyhangúlag szavazta meg április 25-én, első házként a tervezetet. Szabó Ödön, a Szövetség frakcióvezető-helyettese, a tervezet kidolgozója elmondta, hogy európai viszonylatban Románia utolsó helyen áll a bölcsődei oktatási intézmények működtetésének hatékonyságában és a biztosított férőhelyek tekintetében, főleg azért mert a jelenlegi jogkeret kizárólag önkormányzati feladatnak tekinti az óvoda előtti oktatási intézmények finanszírozását. Éppen ezért az RMDSZ szükségesnek tartotta ezen törvénytervezet kidolgozását, amely a normatív finanszírozási rendszert kiszélesíti az óvoda előtti oktatási szintre is.